Diament jest najtwardszą, naturalną substancją na Ziemi. Do jego powstania jest potrzebne ciśnienie 5 gigapaskali, co można porównać do nacisku 80 słoni na powierzchnię Twojego dużego palca u stopy. Czy w podobnie ekstremalnych warunkach powstały najlepszej jakości polskie produkty, które otrzymają w tym roku tytuł „Diamentów Meblarstwa”?

 

„Diamenty Meblarstwa” to konkurs organizowany przez wydawnictwo meble.pl i Meble.pl SA – wydawców magazynu i portalu dedykowanego branży wyposażenia wnętrz w Polsce. Od 2006 roku jury składające się z architektów, ekspertów i technologów branży meblarskiej, blogerów i przedstawicieli mediów z branży wnętrzarskiej wybiera meble, akcesoria i komponenty wyróżniające się w danym roku najlepszą jakością i nowoczesnością na polskim rynku. W tym roku otrzymałam zaproszenie dołączenia do jurorów – jako historyk sztuki i redaktor naczelna privmag.com. Jakimi kryteriami będę się kierować wybierając tegoroczne meblarskie diamenty?

Myślę, że tak, jak w ostatnich latach definicja dojrzałego luksusu zmierzała ku rzeczom niematerialnym, takim jak ilość wolnego czasu czy trwałość relacji, tak czasy pandemii w ekspresowym tempie przewartościowały znaczenie jakości. W post-COVID erze, jakość wyposażenia wnętrz będzie liczona głównie w czasie, który możemy z danym sprzętem spędzić. Jego niezawodność będzie ważniejsza niż uwodzący wzrok wygląd, a pociągający dizajn będzie raczej wynikiem zrozumienia materiałów i funkcjonalności. Brzmi znajomo, prawda? Gdzieś już to słyszeliśmy, kiedyś już o tym czytaliśmy. A jednak, minęło 100 lat odkąd pierwszy raz myślano w ten sposób o projektowaniu. I to 100 lat ma znaczenie. Dzisiaj mamy nowe materiały, technologie i narzędzia do projektowania oraz nowe poczucie obowiązku.

Nie twierdzę, że każdy produkt musi być zaangażowany i krytyczny. Ale skoro „diamonds are forever”, to właśnie „kandydatów do długowieczności” widziałabym najchętniej wśród tegorocznych laureatów „Diamentów Meblarstwa”. Zresztą, taką właśnie holistyczność i uniwersalność projektowego myślenia wyraża sama statuetka konkursu stworzona przez Jarosława Perszko – rzeźbiarza z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. „Zastanawiając się nad formą statuetki dla realizacji przemysłu meblarskiego, wybrałem pojęcie złącza” – relacjonuje projektant. Statuetka ma formę płaskiego, szklanego prostokąta z konturem diamentowego szlifu u góry. Tę przestrzeń ma symbolicznie wypełnić laureat danej kategorii.

 

Zgłoszenia do 15. edycji „Diamentów Meblarstwa” są przyjmowane do 12 października 2020. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w grudniu 2020. Marki i produkty mogą ubiegać się o wyróżnienie w ramach 21 kategorii. Wszelkie szczegóły na stronie.

http://www.diamentmeblarstwa.pl/2021/