Z punktu widzenia całego ekosystemu rynku sztuki, kolekcje korporacyjne to jeden z wielu filarów układu sił między kapitałem kulturowym, a kapitałem finansowym.

Fundacje działające przy kolekcjach międzynarodowych marek zajmują się wspieraniem znaczących imprez jak na przykład Paris Photo, udzielaniem atrakcyjnych stypendiów artystycznych, organizowaniem konkursów na najlepsze publikacje itd. W Polsce takie fundacje można łatwo policzyć, skala ich działania jest raczej lokalna, ale mam głębokie poczucie, że to właśnie te instytucje są szczególnie ważne dla rozwoju sztuki w naszym kraju. Korporacyjne kolekcje i zarządzające nimi fundacje wykonują kluczowe zadanie pracy ze sztuką współczesną wśród osób gotowych do aspirowania do kultury wysokiej.

Rozmowa jest okazją do wymiany doświadczeń z ostatnich miesięcy i refleksji nad przyszłością kolekcji oraz polskiego kapitału kulturowego w perspektywie najbliższego roku.

 

Prowadzenie: Ania Diduch – redaktor naczelna „priv.magazine”, wieloletnia dziennikarka kulturalna, kuratorka wystaw z dziedziny dizajnu i sztuki, art menadżerka działająca w duecie z artystą sztuk wizalnych, Wojtkiem Wieteską.

 

 

 

Goście dyskusji: 

Kamila Bondar – Prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING i kuratorka jej kolekcji. Menedżerka kultury, redaktorka książek o sztuce m.in Sztuka w naszym wieku i Bałwan w lodówce,  współpracowniczka galerii Raster (2008–2015) oraz wytwórni muzycznej Lado ABC (2011–2013). Producentka międzynarodowych festiwali sztuki Villa Reykjavík, Villa Tokyo i Villa Toronto. Wcześniej związana z firmą Reuters (2001-2007) i BNP Paribas (2007-2014). Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i CEMS (Community of European Management Schools).

 

Paweł Kastory – polski przedsiębiorca, prezes oraz jeden z założycieli i współwłaścicieli grupy DDB Warszawa. Prezes stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie.  Członek Rady Uczelni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Aleksandra Krasny – Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW i studiów podyplomowych z zakresu architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ze sztuką i designem związana od 15 lat. Przez lata współpracowała z galerią Propaganda; współtworzyła także Ogólnopolski Festiwal Reklamy Złote Orły i Targi Designu Wzory. Od 2016 roku zajmowała się public relations dla branży wnętrzarskiej, specjalizując się w obsłudze marek luksusowych. Dziś koncentruje się na doradztwie w zakresie zakupu sztuki klientom indywidualnym i korporacyjnym oraz realizowaniu projektów art brandingowych. Wspiera komunikacyjnie firmy działające na styku sztuki i designu, a architektom dostarcza narzędzi do wzbogacania realizacji o najlepszą selekcję sztuki z głównego obiegu. Pisze o sztuce i wzornictwie dla Newsweek Living.