Słynna firma konsaltingowa PwC umieściła w tym roku virtual reality w rankingu swoich mega trendów. Mark Zuckenberg próbuje obalać mit VR jako technologii aspołecznej. Kiedy zupełnie stracimy głowę dla VR?  

Na dzień dzisiejszy nie da się na ten temat powiedzieć nic pewnego. Próby kreślenia przyszłości VR i tego jak wpłynie ona na nasze życie opierają się dziś wyłącznie na domysłach oraz spekulacjach. Historia zna już takie sytuacje: narodzinom technologii, która wnosi nieznaną dotychczas jakość zwykle towarzyszy nieprzewidywalność. Podobnie było z wynalazkiem fotografii (roztrząsano czy jest sztuką czy też nie, oraz jak wpłynie na malarstwo), czy internetu (u jego początków myśl, że kiedyś wszyscy będą mogli mieć swoje strony www wydawała się zupełną fantazją).

Chyba nie ma sensu upierać się przy jednym pomyśle na rozwój VR. Lepiej po prostu poczekać i zobaczyć co przyniesie przyszłość. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by w między czasie wyrobić sobie zdanie na temat tego czy innego pomysłu ekspertów w temacie. Oto kilka artkułów, które inspirują do dyskusji:

Rozmowa z neurologiem i profesorem psychologii odnośnie rozwoju VR w kontekście podróżowania. Tekst ukazał się pierwotnie w Kinfolku. Aby przeczytać całość wystarczy kliknąć odpowiedni link na dole strony.

Pięć przykładów w jaki sposób VR wpływa pozytywnie na biznes

Wywiad przeprowadzony przez PwC dotyczący przemysłu zakupowego w dobie VR

Wideo Marca Zuckenberga prezentujące możliwości spędzania czasu w VR ze znajomymi

W jaki sposób VR wpływa na rolę artysty, klik

Siedmiu artystów testuje wirtualny pędzel Googla, czyli program służący do trójwymiarowego rysowania w ramach wirtualnej rzeczywistości.

Guardian zastanawia się czy rok 2017 będzie przełomem w popularności VR