W 2015 roku nastąpił wyraźny powrót do stylistyki lat 80. Widać to na przykładzie brzmienia muzyki, wyglądu teledysków, stylizacji modowych w sieciówkach. Ale przedostatnia dekada XX wieku to nie tylko chłodna fala.

Rok 2015 był wyjątkowy ponieważ właśnie wtedy, 30 lat po rozpadzie, legendarny zespół Joy Division zakłada swoją pierwszą stronę internetową, a francuska piosenkarka indie rockowa SoKo nagrywa album w całości utrzymany w estetyce pierwszej płyty The Cure. Wraz z muzyką wracają również kolory, fryzury i ubrania lat 80. Atakują ze zdwojoną siłą z teledysków w Asteroids Galaxy Tour oraz sklepowych witryn H&M. Powoli zaczęły się również szykować do lądowania w dziedzinie designu i wnętrz.

Prognozowanie i dociekanie źródeł trendów to żmudne zajęcie dla kulturowych bystrzaków. Powodów dla których powraca moda na lata 80. jest na pewno wiele, ale najprostszy jest ten: dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie z branży kreatywnej po prostu dorastali w tamtych czasach i naturalnie wracają do znajomych motywów. Oto błyskawiczny przegląd ich ewidentnych inspiracji oraz powstałych na ich bazie nowych kreacji.

Lata 80. upłynęły pod znakiem tak zwanej Chłodnej Fali oraz elektro i disco. Dlatego powracająca estetyka lat 80 również nie jest jednorodna. Image SoKo z 2015 roku inspirowany jest melancholijnymi stylizacjami The Cure. Z kolei w teledysku The Dumplings do „Technicolor yawn” widać przemieszanie styli od lat 60 do 80. Pastelowe kolory łączone z połyskliwymi, metalicznymi tkaninami i klubowymi strojami to znaki rozpoznawcze estetyki nowego electro-popu.